Gdańsk, 31.01.2007 r.
INFORMACJA PRASOWA
Prof. dr hab. Jerzy Limon został laureatem tegorocznej prestiżowej Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2006. Kapituła Nagrody doceniła dorobek naukowy, działalność dydaktyczną i społeczną prof. Limona, który jest fundatorem i wieloletnim prezesem Fundacji Theatrum Gedanense.Dorobek naukowy prof. Jerzego Limona (obecnie jest zatrudniony w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego; kierownik Zakładu Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej) to osiem książek (dziewiąta w druku), wydanych przez renomowane wydawnictwa polskie (Ossolineum, Słowo/obraz terytoria) i zagraniczne (Cambridge University Press, University of Delaware Press), oraz około 80 artykułów i recenzji, drukowanych w Polsce, Wielkiej Brytanii ("Shakespeare Survey"), Niemczech i Stanach Zjednoczonych ("Shakespeare Quarterly"). Dodać do tego trzeba 120 haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej. W jego dorobku jest też sporo artykułów, esejów i szkiców popularno-naukowych, a dorobek ten powiększa działalność literacka prof. Limona: cztery wydane powieści oraz przekłady sztuk elżbietańskich i współczesnych- wydane drukiem bądź wystawiane na scenach teatrów profesjonalnych, a także w radio i telewizji. W sumie jest to dorobek merytorycznie znaczący, nie tylko w wymiarze krajowym. Od 1993 roku prof. Jerzy Limon jest członkiem korespondentem krajowym Polskiej Akademii Umiejętności, kilku towarzystw naukowych, laureatem nagród ministra i rektora; posiada też odznaczenie Gloria artis, przyznawane przez Ministra Kultury.
W ramach działalności społecznej prof. Jerzy Limon jest fundatorem i od lat prezesem Fundacji Theatrum Gedanense. Oprócz działań zmierzających do realizacji głównego celu statutowego fundacji, jakim jest odbudowa teatru szekspirowskiego w Gdańsku, zainicjował szereg działań kulturalnych i popularyzatorskich. Głównym wydarzeniem artystycznym roku jest międzynarodowy Festiwal Szekspirowski (w tym roku mający dziesiątą edycję), a w jego ramach organizowana jest letnią akademię dramatu i teatru. Jest to wielkie przedsięwzięcie edukacyjne i popularyzatorskie, w którym udział bierze młodzież z całej Polski (uczestników jest kilkuset!); ponadto, wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w cyklicznych wykładach popularno-naukowych, jakie odbywają się podczas festiwalu. Wielu wykładowców to wybitni i uznani specjaliści w danej dziedzinie, z kraju i zagranicy (wykłady tłumaczone są na polski lub na angielski). W ramach akademii organizowane są także ogólnodostępne, tematyczne sesje, na których prezentowane są referaty o charakterze zarówno naukowym jak i popularyzatorskim (owocem tych sesji są publikacje książkowe).
Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2006 w dziedzinie nauk ścisłych został prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej
Naukowa Nagroda Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza przyznawana jest od 1987 r. reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego za wybitne osiągnięcia naukowe o charakterze poznawczym w dwóch dziedzinach: nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk humanistycznych. Przewodnictwo Komitetu Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza zostało powierzone przewodniczącemu Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku; w skład komitetu wchodzą także: prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, rektorzy gdańskich wyższych uczelni, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska i reprezentant gdańskich uczelni niepublicznych. Wśród laureatów co roku są naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród laureatów nagrody znajdują się naukowcy ze wszystkich gdańskich uczelni, a do tej pory w tym prestiżowym gronie znaleźli się m.in.: prof. Edward Borowski, prof. Kazimierz Gęba, prof. Stefan Angielski, prof. Włodzimierz Prosnak, prof. Maciej Żylicz, prof. Olgierd Narkiewicz, prof. Karol Taylor, prof. Zbigniew Ciesielski, prof. Edmund Wittbrodt, prof. Zbigniew Grzonka, prof. Roman Kaliszan, prof. Jacek Namieśnik, prof. Roman Wapiński, prof. Edmund Kotarski, prof. Józef Bachórz, prof. Grzegorz Węgrzyn, prof. Bohdan Dziemidok, prof. Józef Bożyszkowski.
Biogram Jerzy Limon (ur. w 1950) jest profesorem zwyczajnym - anglistą, a także pisarzem i teatrologiem. Członek korespondent krajowy PAU, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKSu oraz rozmaitych towarzystw naukowych. Stypendysta Humboldta (i innych fundacji). Do żadnych organizacji politycznych nigdy nie należał, odznaczeń nie posiada. Większość jego prac naukowych ukazała się za granicą; spośród nich wymienić trzeba
Gentlemen od a Company. English Players in Central and Eastern Europe, c. 1590 - c. 1660 (Cambridge University Press 1985),
Dangerous Matter. English Drama and Politics in 1623/24 (Cambridge University Press 1986) oraz The Masque of Stuart Culture (University of Delaware Press 1990). Książki te doczekały się blisko stu recenzji i omówień w pismach fachowych. Obecnie kończy kolejną książkę naukową w języku angielskim, również dla wydawcy zagranicznego. W Polsce wydał Gdański teatr "elżbietański" (Ossolineum 1989),
Między niebem a sceną. Przestrzeń i czas w teatrze (Gdańsk: słowo/obraz terytoria 2002),
Trzy Teatry (Gdańsk: słowo/obraz terytoria 2004), oraz
Piąty wymiar teatru (Gdańsk: słowo/obraz terytoria, 2006); w przygotowaniu kolejna książka pt.:
Teatr pozorowany [rzecz o teatrze telewizji]. Publikował artykuły w wielu renomowanych pismach, jak
Pamiętnik teatralny, Shakespeare Survey, Shakespeare Quarterly, The Elizabethan Theatre, Comparative Drama, English Studies, Twórczość, Dialog i Teatr. Wykładał na wielu uczelniach zagranicznych. Tłumaczył (razem z Władysławem Zawistowskim) dramaty elżbietańskie (w tym dwie sztuki Szekspira) oraz Toma Stopparda (wydane, m.in. przez słowo/obraz terytoria), wystawiane przez profesjonalne sceny w Gdańsku, Warszawie, Lublinie i Wrocławiu. Jest autorem czterech powieści (debiut książkowy:
Muenchhauseniada, Poznań 1980), w tym i anonimowego
Wieloryba (Gdańsk 1999). Obecnie pracuje nad nową powieścią, której sensacyjna akcja rozgrywa się na pocz. XVII wieku w Londynie, Gdańsku i Braniewie. Za twórczość pisarską i naukową otrzymał kilka nagród. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim (po polsku i po angielsku). Jest prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, która pragnie odbudować teatr "szekspirowski" w Gdańsku i organizuje coroczny festiwal teatralny.
Urodzony w Malborku, wychowany w Sopocie, absolwent I LO w Sopocie i UAM w Poznaniu, mieszka w Wielkim Kacku. Żonaty z Justyną (wiceprezes "English Unlimited"), dwójka dzieci, Tomek (mgr historii) i Julia (czwartoklasistka). Miłośnik dobrego towarzystwa, dobrych win i kuchni (gotuje nie tylko od święta).
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl