Gdańsk, 04.12.2006 r.
INFORMACJA PRASOWA
Na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego gmachu Wydziału Nauk Społecznych.Na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego gmachu Wydziału Nauk Społecznych. Akt erekcyjny podpisali m.in. wojewoda pomorski Piotr Ołowski, wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski, JM rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa, dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. Henryk Machel, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Jerzy Błażejowski, duszpasterz środowisk akademickich ksiądz doktor Andrzej Dańczak.
Uroczystość z udziałem władz województwa oraz miasta Gdańska, odbyła się 4.12.2006 r. na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Na akcie erekcyjnym wmurowanym pod budowę nowego gmachu Wydziału Nauk Społecznych znalazły się również podpisy: prorektorów UG: prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Anny Szaniawskiej, prorektora ds. nauki prof. dra hab. Bernarda Lammka, prorektora ds. rozwoju i finansów prof. dra hab. Jerzego Bielińskiego, prorektora ds. studenckich dra Jacka Taraszkiewicza, kanclerza Uniwersytetu Gdańskiego Piotra Żerko, oraz prodziekanów WNS: dr Jadwigi Bohdanowicz prodziekana ds. dydaktycznych, prof. Mieczysława Cioska prodziekana ds. studiów zaocznych, dra Jarosława Załęckiego prodziekana ds. studenckich, a także dyrektorów instytutów WNS oraz przedstawicieli Rady Wydziału Nauk Społecznych i Senatu Uniwersytetu Gdańskiego.
Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budynków Wydziału Nauk Społecznych UG został rozstrzygnięty 9 maja 2005 r. Na konkurs wpłynęły 4 prace. Zwyciężyła praca złożona przez Autorską Pracownię Projektową STUDIO M z Sopotu. Powierzchnia użytkowa nowego budynku to prawie 20 tys. m2. Znajdą w nim swoje miejsce instytuty: Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, Pedagogiki, Psychologii oraz Politologii.
Szacowany koszt budowy całego gmachu WNS to 66 milionów zł. (dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, środki unijne oraz środki własne). Nowy gmach na terenie Bałtyckiego Kampusu UG, pomiędzy Wydziałem Prawa i Administracji, a nowym gmachem Biblioteki Głównej UG, powinien zostać wybudowany w ciągu 4 lat. Przetargowa procedura wyłonienia wykonawcy budynku powinna zostać zakończona jeszcze w grudniu 2006 r.
Inwestycja powstaje w ramach programu: Budowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego (to plan rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego do 2013 roku). Warto dodać, że w 2006 r. Uniwersytet Gdański oddał do użytku trzy nowe budynki - Bibliotekę Główna w Gdańsku Oliwie, Instytut Oceanografii w Gdyni oraz Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne w Sopocie. Budowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego to szansa stworzenia na Pomorzu jednego z najsilniejszych ośrodków akademickich i naukowych w regionie Morza Bałtyckiego. Bałtycki Kampus, zlokalizowany w Gdańsku Oliwie, będzie pełnił rolę centrum naukowo-dydaktycznego i studenckiego całego Trójmiasta. Obok już istniejących budynków rektoratu oraz wydziałów: Prawa i Administracji; Filologiczno-Historycznego; Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz nowego gmachu Biblioteki Głównej UG, swoje miejsce tu znajdą m.in.: gmach Główny Uniwersytetu Gdańskiego, mieszczący również wszystkie instytuty neofilologiczne i biura współpracy międzynarodowej, Wydziału Nauk Społecznych , Wydziału Biologii, Wydziału Chemii, Uniwersyteckie Centrum Sportu i Rekreacji.
Budowa Wydziału Nauk Społecznych to dla Uniwersytetu Gdańskiego inwestycja niezwykle ważna i dziś konieczna, dlatego uczelnia rozpoczyna budowę ze środków własnych. Obecnie studiuje tam 5090 studentów na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia, socjologia, filozofia oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Wydział prowadzi studia doktoranckie z psychologii oraz z zakresu pedagogiki i nauk o polityce, a także studia podyplomowe. Wydział znajduje się w bardzo trudnej sytuacji lokalowej (budynki WNS znajdują się na terenie całego Trójmiasta), a jednocześnie w ostatnich latach jest najbardziej oblegany przez kandydatów na studia na naszej uczelni. W roku akademickim 2006/2007 o przyjęcie na jedno miejsce na studiach dziennych na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna starało się 14,17 kandydatów, na socjologię - 13,01, na pedagogikę resocjalizacyjną - 10,88, na pedagogikę - wczesną edukację i nauczanie języka angielskiego - 10,56, na psychologię - 8,85, na politologię - 8,01 i na filozofię - 4,39.
Studenci Wydziału Nauk Społecznych mają do wyboru wiele różnorodnych specjalności, dających szansę na atrakcyjne zatrudnienie. Takie kierunki, jak psychologia i pedagogika w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych od kilku lat zajmują czołowe miejsca w kraju. Studenci mogą także uczestniczyć w pracach kilku studenckich kół naukowych, a działające aktywnie Koło Psychologów ANIMA organizuje konferencje naukowe z udziałem czołowych psychologów polskich i zagranicznych.
Badania naukowe prowadzone na Wydziale Nauk Społecznych dotyczą osobowości, pamięci i twórczości, dysleksji, historii wychowania i współczesnych przemian edukacji, zjawisk patologii społecznej, przestępczości młodzieży, psychoanalityki społecznej uzależnień, personelu resocjalizacyjnego, resocjalizacji penitencjarnej, kurateli sądowej, polityki społecznej, uczenia się społeczeństwa, współczesnej estetyki i aksjologii, religioznawstwa, nauk o poznaniu i komunikacji, przemian społeczno-politycznych, strategii rozwoju politycznego, wpływu mediów na kulturę polityczną, współczesnego terroryzmu i jego przejawów, konfliktów polityczno-społecznych i narodowościowych, przemian polityczno-społecznych i ideologicznych w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu, ewolucji stosunków politycznych i gospodarczych pomiędzy krajami Północy i Południa.
Na Wydziale Nauk Społecznych znajdują się dwa zakłady zajmujące się patologią społeczną i resocjalizacją, w tym penitencjarną, tworząc łącznie centrum eksperckie w tym zakresie. Przy Instytucie Psychologii działa Polskie Towarzystwo Dysleksji, które jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Dyslexia Association, a przy Instytucie Pedagogiki - Polskie Towarzystwo Pedagogiczne. Wydział współpracuje z uniwersytetami w Linköping, Messynie, Duisburgu, Hiroszimie, Charkowie oraz Zwolle. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora nauk humanistycznych i doktora habilitowanego nauk humanistycznych.