Gdańsk, 15.10.2005 r.
INFORMACJA PRASOWA
Podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim, powołane w październiku 1995 r., świętuje w tym roku jubileusz 10-lecia. Wśród absolwentów studium jest wielu znanych i cenionych dziennikarzy trójmiejskich mediów.
Podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim, powołane w październiku 1995 r., świętuje w tym roku jubileusz 10-lecia. Wśród absolwentów studium jest wielu znanych i cenionych dziennikarzy trójmiejskich mediów. Pomysł uruchomienia studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Gdańskim powstał już w 1975 r. z inicjatywy profesorów: Romana Wapińskiego i Wiktora Peplińskiego, który rozpoczął wówczas pracę na gdańskiej uczelni. Nie udało się jednak w tym czasie uzyskać zgody władz centralnych w Warszawie. Do pomysłu powrócono w 1995 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego - prof. Henryka Ćwiklińskiego. Podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim zainaugurowało działalność w październiku 1995 r. na Wydziale Nauk Społecznych, w Domu Opatów Pelplińskich na ul. Bielańskiej w Gdańsku.
Słuchaczami studium są zarówno czynnie uprawiający zawód dziennikarze, którzy doskonalą swój warsztat, jak i osoby zainteresowane tym zawodem. Wśród ponad 100 absolwentów studium są znani i cenieni dziennikarze trójmiejskich mediów.
Program Podyplomowego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego jest porównywalny ze stacjonarnymi studiami i obejmuje ponad tysiąc godzin zajęć
Słuchacze mogą wybrać jedną z czterech specjalizacji:
- prasową, którą prowadzi red. Maciej Łopiński
- radiową, którą prowadził red. Marek Gostkowski, a obecnie prowadzi red. Dominik Sowa
- telewizyjną, prowadzoną przez red. Marka Ponikowskiego
- public relations, prowadzoną przez Marlenę Chociej i Małgorzatę Łosiewicz
W czasie czterech semestrów trwania studium słuchacze poznają prawo prasowe, zgłębiają zagadnienia związane z szeroko pojętą komunikacją społeczną, etyką zawodu dziennikarza, marketingiem i reklamą oraz biorą udział w warsztatach dziennikarskich, które dają praktyczne podstawy zawodu. Dzięki życzliwości trójmiejskich mediów i współpracy z redakcjami, słuchacze PSD UG mogą poznać codzienne funkcjonowanie redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnej.
Od początku na Podyplomowym Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego wykładają specjaliści - pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz doskonale znający warsztat i tajniki zawodu dziennikarza przedstawiciele trójmiejskich mediów.
I tak na przykład zajęcia z retoryki i erystyki prowadził prof. Jerzy Bralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie wykładają jego uczniowie - dr Marek Kochan i dr Jacek Wasilewski. Prawo prasowe wykłada dr Tadeusz Kononiuk z Uniwersytetu Warszawskiego, etyki dziennikarstwa słuchacze uczą się pod czujnym okiem prof. Bohdana Dziemidoka, z którym współpracował prof. Roman Wapiński, a polski i zagraniczny system mediów oraz historię mediów poznają na zajęciach z prof. Jolantą Maćkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.
W poprzednich latach zajęcia prowadzili także m.in. prof. Janusz Adamski, obecnie dyrektor Instytutu Dziennikarstwa UW, dr Bożena Kłusek - Wojciszke. Przez lata z PSD UG współpracował, nieżyjący już, znakomity znawca problematyki kaszubskiej, Redaktor Tadeusz Bolduan, który prowadził warsztaty publicystyki regionalnej.
Warsztaty, prowadzone przez profesjonalistów, pozwalają słuchaczom PSD UG poznać praktyczną stronę zawodu. Słuchacze mogą wybierać warsztaty z zakresu: reportażu (red. Edmund Szczesiak), publicystyki społeczno - politycznej (red. Krzysztof Grabowski), publicystyki kulturalnej (red. Alina Kietrys), reportażu radiowego (red. Dominik Sowa), dziennikarza dokumentalisty (red. Barbara Jakubiec), budowy scenariusza utworu telewizyjnego (red. Anna Mydlarska), dziennikarstwa śledczego.
Kierownikiem Podyplomowego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego jest medioznawca, prof. dr hab. Wiktor Pepliński. Wieloletnie doświadczenia związane z prowadzeniem Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i współpraca z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego pozwoliły powołać na Uniwersytecie Gdańskim
nowy kierunek studiów stacjonarnych: dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Zorganizowane w systemie bolońskim trzyletnie wyższe studia pierwszego stopnia zostaną uruchomione już w przyszłym roku. W późniejszych latach zostaną powołane dwuletnie studia magisterskie drugiego stopnia. Absolwent studiów dziennikarskich i komunikacji społecznej uzyska ogólne wykształcenie humanistyczne, będzie miał podstawy wiedzy o komunikowaniu społecznym, uzyska umiejętności wykonywania zawodu dziennikarza prasowego, dziennikarza radiowego, dziennikarza telewizyjnego, dziennikarza z zakresu nowych mediów, rzecznika prasowego, zarządzającego mediami, pracownika działów Public Relations, specjalisty ds. mediów, specjalisty ds. promocji, organizatora mediów lokalnych, specjalisty ds. polityki informacyjnej.
Absolwenci i wykładowcy Podyplomowego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego będą świętować jubileusz 10-lecia w Chacie Góralskiej "Harnaś" w Sopocie w sobotę, 15 października 2005 r. o godz. 16.30. Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl