Gdańsk, 04.06.2005 r.
INFORMACJA PRASOWA
Sukcesem zakończyła się jubileuszowa wyprawa wysokogórska "Alaska 2005", zorganizowana z okazji 35-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. 4 czerwca 2005 r. Krzysztof Tarasewicz, znany himalaista, który sprawował sportową opiekę nad wyprawą i Marcin Karcz, absolwent geografii Uniwersytetu Gdańskiego weszli na najwyższy szczyt w paśmie wysokogórskim Alaska - Mount McKinley (6194 m n.p.m.). Wejście na ten szczyt, położony nieznacznie na południe od koła podbiegunowego (63° szer. geogr. północnej), przez wielu porównywalne bywa z wejściem na siedmio- ośmiotysięczny szczyt w Himalajach.
Sukcesem zakończyła się jubileuszowa wyprawa wysokogórska "Alaska 2005", zorganizowana z okazji 35-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. 4 czerwca 2005 r. Krzysztof Tarasewicz, znany himalaista, który sprawował sportową opiekę nad wyprawą i Marcin Karcz, absolwent geografii Uniwersytetu Gdańskiego weszli na najwyższy szczyt w paśmie wysokogórskim Alaska - Mount McKinley (6194 m n.p.m.). Wejście na ten szczyt, położony nieznacznie na południe od koła podbiegunowego (63° szer. geogr. północnej), przez wielu porównywalne bywa z wejściem na siedmio- ośmiotysięczny szczyt w Himalajach.Pozostali członkowie wyprawy doszli do najwyższego obozu, ale w wejściu na szczyt przeszkodziły im bardzo złe warunki pogodowe - silny wiatr i mróz - minus 35 stopni.
Uczestnicy wyprawy wyruszyli 21 maja, do Gdańska wrócą w niedzielę - 12.06.2005 r.
Uczestnicy wyprawy to pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego oraz zaproszeni himalaiści z Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto", z którymi Uniwersytet Gdański współpracował przy organizacji podobnych wypraw w inne obszary wysokogórskie świata (Himalaje, Andy).
Kierownikiem organizacyjnym wyprawy jest
dr Dariusz Borowiak, pracownik Katedry Limnologii UG, a za jej stronę sportową odpowiada gdański himalaista, zdobywca 3 ośmiotysięczników,
Krzysztof Tarasewicz.
Jak zapowiadali organizatorzy - wybór Mount McKinley, najwyższego wzniesienia w paśmie górskim Alaska, będącego jednocześnie kulminacją kontynentu północnoamerykańskiego, podyktowany został zarówno pięknem, surowością i niepowtarzalnością przyrody tego regionu geograficznego, jak też wyzwaniem sportowym, jakie stawia przed uczestnikami jedna z najzimniejszych gór świata.
W czasie wyprawy prowadzone były limnologiczne badania terenowe, ukierunkowane na zebranie materiału eksperymentalnego, dokumentującego fizyczne oraz chemiczne odrębności jezior wysokogórskich tego regionu świata, a także ocena roli pasma górskiego Alaska w atmosferycznym przenoszeniu aerozoli morskich.
Wyprawa służyła też trwałej integracji byłych absolwentów kierunku geografia z Uniwersytetem Gdańskim jak też bliższej współpracy doświadczonych podróżników-himalaistów w propagowaniu wiedzy geograficznej w ramach cyklicznych spotkań prowadzonych na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii UG w ramach spotkań Polskiego Towarzystwa Geograficznego poprzez prezentacje własnych osiągnięć sportowych oraz relacje z odbytych podróży.
Uczestnicy wyprawy:
1. Krzysztof Tarasewicz, kierownik sportowy wyprawy, alpinista z klubu Wysokogórskiego
2. Krzysztof Hejke, fotoreporter współpracujący z "National Geographic"
3. Dorota Wróblewska, geograf, absolwentka geoghrafii na UG
4. Jarosław Kutkowski, geograf, absolwent geografii na UG
5. Marcin Karcz, geograf, absolwent geografii na UG
Bliższe informacje: Dariusz Borowiak, (058) 341 00 61 w. 44, e-mail
geodb@univ.gda.plBeata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl