Gdańsk, 03.06.2005 r.
INFORMACJA PRASOWA
Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego, działający przy Akademickim Centrum Kultury UG oraz gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają na spotkanie z cyklu: TAK WYGLąDA NASZ ŚWIAT pt. Skrzywione sumienie PRL.
Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego, działający przy Akademickim Centrum Kultury UG oraz gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają na spotkanie z cyklu: TAK WYGLąDA NASZ ŚWIAT pt. "Skrzywione sumienie PRL".
Spotkanie odbędzie się 3 czerwca 2005 r. (piątek), o godz. 18.00 na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane dwa filmy: "...i wjechał czołg" oraz "List do syna" w reżyserii Iwony Bartólewskiej. Po projekcji organizatorzy zapraszają na rozmowę z reżyserką oraz dyskusję, w której udział wezmą przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Wstęp wolny.
"...i wjechał czołg" (1996), 42 min.
Szeroka relacja z wypadku, który miał miejsce 9.10.1962 r. w Szczecinie. Czołg jadący w defiladzie wojskowej wjechał w tłum dzieci. Do dzisiaj nie wiadomo, ile dokładnie osób wówczas zginęło.
Świadkowie opowiadają o przygotowaniach do defilady, jej przebiegu, wypadku i jego następstwach. Są to relacje wielu osób, również poszkodowanych dzieci (dziś już dorosłych), lekarzy, żołnierzy, dziennikarzy oraz urzędników państwowych. Pojawia się postać reżysera specjalizującego się w filmowaniu peerelowskich "świąt" - Jerzego Vaulina.
Film pokazuje jakimi sposobami (zarówno w prasie, jak i dokumentach szpitalnych oraz archiwach miejskich) władza tuszowała podobne tragiczne wydarzenia, pozostawiając ludzi samym sobie. Tego wypadku w peerelowskiej rzeczywistości nie było.
"List do syna" (1999), 28 min.Wstrząsający reportaż o liście Jerzego Vaulina do Janusza Niemca, syna Antoniego Żubryda, w którym Vaulin wyjawia, iż zamordował jego rodziców oraz opisuje szczegóły zbrodni. Film opowiada o fałszowaniu prawdy przez władze komunistyczne oraz ukazuje sylwetkę Vaulina - człowieka współpracującego z komunistycznymi władzami i - pomimo dramatów, które stają się udziałem jego i innych ludzi - nie czującego do dzisiaj wyrzutów sumienia.
Bliższe informacje:
Tomasz Dziemianczuk (Kulturalny Kolektyw UG) tel. 501 833 143, e-mail:
dziemian@ug.gda.plJustyna Skowronek (Instytut Pamięci Narodowej) tel. 508 149 238, e-mail:
justyna.skowronek@wp.plBeata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl