Senat Uniwersytetu Gdańskiego - identyfikując się z ideą utworzenia europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego i uznając za słuszne cele zawarte we Wspólnej Deklaracji Ministrów Edukacji, podpisanej 19 czerwca 1999 roku w Bolonii - uchwałą z dnia 29 stycznia 2004 roku wprowadził na Uniwersytecie Gdańskim dwustopniowy system kształcenia zawodowo-magisterskiego oraz system transferu punktów kredytowych (ECTS)
System boloński, wprowadzony obecnie niemal we wszystkich uczelniach wyższych w Europie opiera się na trójstopniowym systemie kształcenia 3- letnich studiach zawodowych (licencjat), 2-letnich uzupełniających studiach magisterskich oraz studiach doktoranckich. 29 stycznia Senat Uniwersytetu Gdańskiego wspierając przedsięwzięcia służące osiągnięciu celów zawartych w Deklaracji Bolońskiej podjął uchwałę wprowadzającą na Uniwersytecie Gdańskim dwustopniowy system kształcenia zawodowo-magisterskiego na wszystkich kierunkach studiów z wyjątkiem kierunków uznanych za jednolite w odpowiednich rozporządzeniach Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (to m.in. studia prawnicze i psychologiczne). Docelowo na UG zostanie wprowadzony system trójstopniowy, obejmujący także studia doktoranckie, które już teraz są prowadzone na wielu kierunkach studiów.
Uchwała Senatu UG z 29 stycznia 2004 roku przewiduje także pełne wdrożenie programów studiów i systemu zaliczeń na podstawie Europejskiego Systemu Transferu Punktów Kredytowych (ECTS). ECTS (European Credit Transfer System) to punktowy system oceny pracy studenta. Punktacja przedmiotów jest uzależniona od kierunku i programu studiów. Punkty ECTS (od 1 do 60) są przyporządkowane przedmiotom na podstawie ilości pracy, jaką musi wykonać student, aby je zaliczyć. Studenci-stypendyści Sokratesa przed wyjazdem ustalają z wykładowcą program studiów za granicą (Learning Agreement), a po powrocie do uczelni macierzystej przedstawiają Transcript of Records, będący podstawą do zaliczenia okresu studiów za granicą. Punkty ECTS przyporządkowane są przedmiotom, natomiast przyznawane są studentom, którzy spełnili wymogi niezbędne do ich zaliczenia. Studenci nie otrzymują zatem punktów za samo uczestnictwo w zajęciach, lecz muszą uzyskać zaliczenie zgodnie z kryteriami oceny obowiązującymi w uczelni zagranicznej.
Uchwała Senatu UG z 29 stycznia 2004 roku przewiduje także: wprowadzenie suplementu do dyplomu ukończenia studiów (w wersji polskojęzycznej i angielskojęzycznej); wprowadzenie jednolitego systemu monitorowania jakości kształcenia; tworzenie warunków sprzyjających mobilności studentów i nauczycieli akademickich; poszerzenie oferty kształcenia w językach obcych; rozwój oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia ustawicznego.
Wprowadzenie bolońskiego systemu kształcenia oraz systemu transferu punktów kredytowych pozwoli studentom Uniwersytetu Gdańskiego w pełni korzystać z oferty kształcenia uczelni wyższych na całym świecie i bez większych kłopotów studiować jednocześnie na naszej uczelni i na uczelniach zachodnich, zdobywając nowe doświadczenia i wiedzę.
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 14.6 KB |