Gdańsk, 27.02.2004 r.
INFORMACJA PRASOWA
Konferencja Radców Prawnych wszystkich polskich uniwersytetów odbędzie się z inicjatywy Uniwersytetu Gdańskiego, tematem obrad będzie przede wszystkim projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i zmiany, które czekają polskie uczelnie wyższe w związku z nową ustawą. Udział w konferencji zapowiedziało prawie pięćdziesięciu radców prawnych uniwersytetów z całej Polski.
Konferencja Radców Prawnych wszystkich polskich uniwersytetów odbędzie się z inicjatywy Uniwersytetu Gdańskiego, tematem obrad będzie przede wszystkim projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i zmiany, które czekają polskie uczelnie wyższe w związku z nową ustawą. Udział w konferencji zapowiedziało prawie pięćdziesięciu radców prawnych uniwersytetów z całej Polski.Pomysł zorganizowania konferencji radców prawnych uniwersytetów polskich powstał w czasie listopadowego zjazdu Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), który odbył się w Ośrodku Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Gdańskiego w Leźnie i w którym uczestniczyli wszyscy rektorzy polskich uniwersytetów.
Na pierwszej Konferencji Radców Prawnych Uniwersytetów Polskich, która odbędzie się w dniach 27-29 lutego 2004 w Jastarni i której gospodarzem jest Uniwersytet Gdański, głównym tematem obrad będzie projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Istotnym celem natomiast będzie wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych dla wszystkich polskich uczelni wyższych i omówienie problemów, które mogą wystąpić w związku ze zmianami zaproponowanymi w projekcie nowej ustawy.
Prace nad projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym - prowadzone przez specjalny zespół powołany przez Prezydenta RP - już się zakończyły, sam projekt zaś w najbliższym czasie powinien zostać przekazany do prac sejmowych. Wśród proponowanych zmian pojawiły się m.in.: propozycja wprowadzenia bolońskiego systemu kształcenia (to system trzystopniowy zakładający trzyletnie studia licencjackie, dwuletnie magisterskie oraz studia doktoranckie), propozycja wprowadzenia sytemu punktów transferowych ECTS umożliwiających porównywanie i zaliczanie poszczególnych okresów studiów na uczelniach z różnych państw; propozycja wprowadzenia dyplomu ukończenia studiów wraz z obszernym suplementem; propozycja uporządkowania tzw. wieloetatowości pracowników naukowych uczelni wyższych, propozycja finansowania uczelni wyższych (bliższe informacje w sprawie projektu ustawy o szkolnictwie wyższym - prof. Jerzy Błażejowski, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego - tel.: (022) 628 04 61; (058) 345 03 31; tel. kom.: (0502) 11 55 53).
Uczestnicy Konferencji Radców Prawnych Uniwersytetów Polskich będą także rozmawiać o nowych przepisach prawa pracy dotyczących zarówno nauczycieli akademickich, jak i pracowników administracji. Udział w konferencji zapowiedziało prawie pięćdziesięciu radców prawnych uniwersytetów z całej Polski.
Obrady rozpoczną się 28 lutego o godz. 9.00 w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Exploris" w Jastarni (ul. Mickiewicza 5; tel.: 675 47 04). Gościem pierwszego dnia obrad będzie prof. Andrzej Ceynowa, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. 29 lutego 2004 (niedziela) to drugi dzień obrad i jednocześnie podsumowanie konferencji oraz zaplanowanie kolejnego spotkania. Konferencja bowiem ma mieć charakter cykliczny, a gospodarzami spotkań będą kolejne uniwersytety. W czasie pierwszej konferencji goście z Polski będą mieli też okazję odwiedzić Stację Morską UG w Helu.
Bliższe informacje na temat Konferencji Radców Prawnych Uniwersytetów Polskich: mecenas Andrzej Baraniecki radca prawny UG - tel.: (0601) 645 959
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl