Gdańsk, 26.05.2004 r.
INFORMACJA PRASOWA
Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna, działająca przy Wydziale Prawa i Administracji UG, zaprasza 26 maja 2004 r. na konferencję pt. "Prawnik jako zawód społecznie użyteczny" (początek o godz. 10.00 na Wydziale Prawa i Administracji UG, w sali 2055). Konferencja została przygotowana przez studentów WPiA, którzy uczestniczą w działaniach poradni. W konferencji wezmą udział również osoby pracujące w trójmiejskich organizacjach pozarządowych i innych instytucjach działających na rzecz ludzi ubogich.
Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna, działająca przy Wydziale Prawa i Administracji UG, zaprasza 26 maja 2004 r. na konferencję pt. "Prawnik jako zawód społecznie użyteczny" (początek o godz. 10.00 na Wydziale Prawa i Administracji UG, w sali 2055). Konferencja została przygotowana przez studentów WPiA, którzy uczestniczą w działaniach poradni. W konferencji wezmą udział również osoby pracujące w trójmiejskich organizacjach pozarządowych i innych instytucjach działających na rzecz ludzi ubogich.
Konferencję rozpocznie wykład prof. dr. hab. Władysława Rozwadowskiego pt. "Prawnik jako zawód społecznie użyteczny". Celem konferencji jest m.in. wskazanie na konieczność podejmowania kompleksowych działań przez różne organizacje, stowarzyszenia, koła naukowe, fundacje, które pomagają ludziom ubogim, pokazanie konieczności wspierania się przez te organizacje i ukazanie w tym kontekście pracy prawnika. Uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w warsztatach związanych z pracą na rzecz ludzi ubogich oraz działalnością organizacji pozarządowych.
Z konferencją wiąże się również wydanie Biuletynu Informacyjnego pt. "Gdzie szukać pomocy?", który zawiera informacje na temat organizacji i instytucji udzielających pomocy. Biuletyn będzie dostępny na stronie prawo.univ.gda.pl - poradnia prawna. Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna chce nawiązać współpracę z organizacjami i instytucjami udzielającymi pomocy w różnych dziedzinach życia. Przygotowany przez studentów z SUPP biuletyn, ma ułatwić osobom potrzebującym dostęp do odpowiednich źródeł wsparcia. Środki na wydanie biuletynu oraz organizację konferencji SUPP pochodzą z dotacji Fundacji im. Stefana Batorego.
Informacje o Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni PrawnejStudencka Uniwersytecka Poradnia Prawna została założona przez studentów prawa na Wydziale Prawa i Administracji UG w marcu 2003 roku. Celem działania poradni jest przede wszystkim pomoc ludziom ubogim, których nie stać na usługi profesjonalnej kancelarii prawniczej. Poradnia prowadzi sprawy wyłącznie osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na pokrycie kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Porady udzielane są całkowicie bezpłatnie, zatem osoba, która zgłasza się do poradni musi wykazać, że nie ma możliwości finansowych na uzyskanie fachowej opinii prawnej w kancelarii prawniczej. Poradnia nie prowadzi spraw, w których działa adwokat lub radca prawny reprezentujący klienta. Wstępne informacje z zakresu prawa są udzielane wyłącznie na piśmie. Aby uzyskać pomoc, do poradni trzeba się zgłosić osobiście (Wydział Prawa i Administracji UG, ul. Bażyńskiego 6, Gdańsk, sala 4043). Wstępna informacja z zakresu prawa udzielana jest przez studenta pod kierunkiem pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego. Ma ona wyłącznie charakter konsultacyjny, a jej celem jest wyjaśnienie wszystkich istotnych okoliczności oraz wskazanie możliwych dróg postępowania w sprawie. Problem, z którym zgłasza się osoba szukająca pomocy do poradni, musi być związany z prawem cywilnym, administracyjnym (czyli na przykład: zameldowanie, wymeldowanie, zmiana imion i nazwisk, pomoc społeczna, podstawy prawa budowlanego, cudzoziemcy, dane osobowe, informacje publiczne, zakładanie stowarzyszeń, fundacji) lub prawa pracy. W przyszłym roku w ramach SUPP rozpocznie działalność sekcja prawa karnego. Szczegółowy regulamin działania poradni znajduje się na stronie:
prawo@univ.gda.pl (pod hasłem Poradnia Prawna)
Dyżury Poradni odbywają się w okresie od połowy października do końca kwietnia w poniedziałki, wtorki i czwartki, w godzinach od 16.00 do 19.00 .
Adres: Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna,
ul. Bażyńskiego 6, 80 - 952 Gdańsk, tel. 552 99 75, e-mail:
suppug@wp.plPlan konferencji:
"PRAWNIK JAKO ZAWÓD SPOŁECZNIE UŻYTECZNY"10.00. rozpoczęcie konferencji (przedstawienie gości i krótkie przedstawienie działalności SUPP) - Sala Rady Wydziału - 2055
10.10 "Prawnik jako zawód społecznie użyteczny"
prof. dr hab. W. Rozwadowski
10.50 zapraszamy na kawę i ciasteczko
11.15 - 13.15 Warsztaty I (do wyboru)
- Metodyka pracy z klientem - szkolenie psychologiczne - Dariusz Wołowski
- Organizacje pozarządowe - seminarium nt. działalności organizacji pozarządowych, ustawy o wolontariacie i statusie pożytku publicznego - Jerzy Boczoń - współzałożyciel, członek zarządu i dyrektor Regionalnego Centrum Informacji i Wspierania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku
13.15 - 14.15 przerwa na lunch
14.15 - 17.15 Warsztaty II (do wyboru)
- Praca prawnika-praktyka - warsztat -
dr Jarosław Niesiołowski, radca prawny
- podstawowe formy świadczenia pomocy prawnej w ramach wolnych zawodów;
- podstawowe zasady związane z techniką pisania aktów prawnych (statutów, umów)
- Dziecko krzywdzone - seminarium -
lek. med. Grażyna Rymaszewska, psychiatra, Kierownik Ośrodka Terapii Dzieci i Młodzieży w Gdańsku
- rodzaje krzywdzenia dzieci i jego skutki;
- specyfika rodziny z przemocą - proces wiktymizacji członków rodziny przez sprawcę;
- działania zmierzające do zatrzymania przemocy - rola prawników
Bliższe informacje w sprawie konferencji: Sławomira Pastuszak:
e-mail:
slawa@inetia.pl, tel. (58) 681 85 05, kom. 0 520 942 447
Magdalena Muratów:
e-mail:
lenka13@tlen.pl, tel. 506 612 403
W sprawie poradni: Leszek Pawłowski
e-mail:
majestylp@go2.pl, kom. 505 600 584, tel. (58) 341 06 82