Strona główna / Media / Informacje prasowe / Pierwsze miejsce dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego na Europejskim Festiwalu Odysei Umysłu w Budapeszcie
Pierwsze miejsce dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego na Europejskim Festiwalu Odysei Umysłu w Budapeszcie
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego Biuro Rzecznika Prasowego
80-952 Gdańsk-Oliwa
ul. Bażyńskiego 1a, p. 123
tel. (+58) 523 25 84 lub wew 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl http://ug.edu.pl/pl/info_dla_med
Gdańsk, 27.04.2004 r.
INFORMACJA PRASOWA
Studenci Uniwersytetu Gdańskiego zajęli pierwsze miejsce na Europejskim Festiwalu Odysei Umysłu na Węgrzech, w którym brało udział prawie 40 drużyn z całej Europy. Prawo do reprezentowania Polski w Budapeszcie dało im pierwsze miejsce w ogólnopolskim finale Międzynarodowego Konkursu Twórczego Rozwiązywania Problemów "Odyseja Umysłu 2004".Reprezentanci Uniwersytetu Gdańskiego - GSA zajęli pierwsze miejsce w ogólnopolskim finale Międzynarodowego Konkursu Twórczego Rozwiązywania Problemów "Odyseja Umysłu 2004" i dzięki finansowemu wsparciu Uniwersytetu Gdańskiego już jutro wyjeżdżają do Budapesztu, gdzie będą reprezentować Polskę na Europejskim Festiwalu Odysei Umysłu na Węgrzech (Budapeszt 22-26 kwietnia 2004r.). Rektor Uniwersytetu Gdańskiego wsparł wyjazd studentów kwotą 5 tysięcy złotych, 2 tys. złotych przekazał Parlament Studentów UG.
Studenci Uniwersytetu Gdańskiego zajęli I miejsce w IV kategorii wiekowej w rozwiązywaniu problemu o nazwie "Fantastyczna Sztuka". Finał Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu, realizowany pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu odbył się 3-4 kwietnia 2004 r. w Gdyni. Udział w finale wzięła siedmioosobowa grupa studentów Uniwersytetu Gdańskiego, pod okiem dwóch trenerów. Odyseja Umysłu to program edukacyjny o charakterze olimpiady twórczej, mający na celu rozwijanie u dzieci i młodzieży umiejętności kreatywnego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów i współpracy w grupie. Program realizowany jest w formie międzynarodowego konkursu, przeprowadzanego w blisko 30 państwach na 6 kontynentach. Drużyny współzawodniczą w pomysłowym rozwiązaniu wybranego "problemu długoterminowego". Muszą się także zmierzyć z nieznanym do ostatniej chwili zadaniem spontanicznym. W problemie "Fantastyczna sztuka" zadaniem drużyny było stworzenie i zaprezentowanie przedstawienia o dziełach sztuki ożywających, kiedy nikt ich nie widzi i powracających do swego oryginalnego stanu, kiedy ktoś znajduje się w pobliżu.
Skład zwycięskiej drużyny UG-GSA:
Agata Abramowicz (Historia, 2 rok)
Dorota Brzezińska (Pedagogika, 1 rok)
Paulina Dudziuk (Romanistyka, 1 rok)
Karolina Igielska (Pedagogika, 3 rok)
Krzysztof Karankowski (Politologia, 1 rok)
Agata Rauch (Administracja, 2 rok)
Robert Roliński (Informatyka, 2 rok)
Trenerzy:
Kajetan Lewandowski (Politologia, 2 rok)
Radosław Piętka (absolwent UG)
Zwycięskie drużyny uzyskują przywilej reprezentowania swojego kraju na Festiwalu Europejskim, odbywającym się co roku w jednym z europejskich miast. Drużyna musi samodzielnie zgromadzić środki na pokrycie wydatków związanych z wyjazdem. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego wsparł wyjazd studentów kwotą 5 tysięcy złotych, a 2 tysiące złotych przekazał Parlament Studentów UG.
Kontakt do uczestników konkursu: Agata Rauch tel.: 0607 623 646
Beata Czechowska-Derkacz rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego Biuro Informacji i Promocji prasa@univ.gda.pl