fbpx Prof. Cezary Obracht-Prondzyński laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2017 | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Profesor Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego, wybitny socjolog, antropolog, historyk, znany z wielkiego oddania na rzecz popularyzacji kultury kaszubskiej i wiedzy o Kaszubach, został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2017 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. To najważniejsze na Pomorzu naukowe wyróżnienie zostało przyznane Panu Profesorowi za wybitne osiągnięcia w badaniach kultury Kaszub i Pomorza. Laureatem nagrody w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych został prof. dr hab. Michał Woźniak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, nazywana także Pomorskim Noblem, przyznawana jest od 1987 roku reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego za wybitne osiągnięcia naukowe. W tym roku nagrody im. Jana Heweliusza zostały przyznane o raz 30, łącznie podczas 30 edycji nagrodzono 47 wybitnych naukowców.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się tradycyjnie w dniu urodzin Jana Heweliusza, 28 stycznia, w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej w Gdańsku. Laudację (również w załączniku) wygłosił prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (Uniwersytet Gdański).

Z okazji 30. edycji naukowych nagród podczas uroczystości została zaprezentowana książka „Uczeni Gdańska – Laureaci Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za lata 2013-2017”, wydana przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe.

Prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, wybitny socjolog, antropolog, historyk. Zanany jest przede wszystkim z wielkiego oddania na rzecz popularyzacji kultury kaszubskiej i szerzenia wiedzy o Kaszubach. Z Uniwersytetem Gdańskim jest związany od początku swojej kariery naukowej (od 1989 roku). Był między innymi dyrektorem Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego (2005-2012), a obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Antropologii Społecznej w tym instytucie oraz kierownika Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą. Zainteresowania badawcze Pana Profesora dotyczą głównie problematyki Kaszub i Pomorza, mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, polityki regionalnej. Jest autorem i współautorem ponad 30 książek, redaktorem i współredaktorem ponad 20, autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych oraz promotorem 8 prac doktorskich. Najważniejsze publikacje w dorobku laureata to: Kaszubi – między dyskryminacją a regionalną podmiotowością  (Gdańsk 2002); Kaszubskich pamiątek skarbnice. O muzeach na Kaszubach – ich dziejach, twórcach i funkcjach społecznych (Gdańsk 2008) czy The Kashubs: Past and Present, wydana w 2011 roku przez firmę Peter Lang z siedzibą w Szwajcarii  (współredaktor T. Wicherkiewicz).

W latach 1995-2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych: Instytutu Kaszubskiego (prezes), Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (członek Zarządu Głównego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego, który odbył się w 2016 roku w Gdańsku). Ponadto jest animatorem kultury oraz członkiem kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pełni społecznie funkcje w radach muzealnych (Bytów, Słupsk) oraz w Radzie Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku i Biblioteki Elbląskiej. Jest też przewodniczącym Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Rady Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych” w Gdańsku. Od wielu lat jest także członkiem zespołu programującego Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego. W 1995 otrzymał nagrodę Fundacji „POLCUL” za pracę społeczną i kulturalną na Pomorzu, a w 2004 Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera.

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego są laureatami Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza od początku jej ustanowienia w 1987 roku. W dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych laureatami zostali: prof. dr hab. Maciej Żylicz (1992), prof. dr hab. Karol Taylor (1995), prof. dr hab. Zbigniew Grzonka (1999), prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (2003), prof. dr hab. Marcin Pliński (2007), prof. dr hab. Ryszard Horodecki (2008), prof. Jerzy Błażejowski (2012). W kategorii nauk humanistycznych: prof. dr hab. Roman Wapiński (2001), prof. dr hab. Edmund Kotarski (2002), prof. dr hab. Józef Bachórz (2003), prof. dr hab. Bohdan Dziemidok (2004), prof. dr hab. Józef Borzyszkowski (2005), prof. dr hab. Jerzy Limon (2006), prof. dr hab. Małgorzata Czermińska-Książek (2007), prof. dr hab. Zdzisław Brodecki (2009), prof. dr hab. Jan Burnewicz (2010), prof. dr hab. Mirosław Szreder (2011), prof. dr hab. Brunon Synak (2012), prof. dr hab. Stefan Chwin (2013), prof. dr hab. Mieczysław Nurek (2014), prof. dr hab. Marek Żukowski (2015), prof. dr hab. Jerzy Zajadło (2016).

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Fot. Mateusz Ochocki