Gdańsk, 15.07.2005 r.
INFORMACJA PRASOWA
15 lipca Br. W siedzibie Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego, biblioteki i centrum kultury języka niemieckiego, przy ul. Ogarnej 26 w Gdańsku odbyło się uroczyste zakończenie konkursu literackiego pt.
Czas i przypadek w stosunkach polsko - niemieckich. Temat konkursu nawiązywał do myśli niemieckiego filozofa J.G.Herdera (1744 - 1803)
Dwóch największych tyranów na ziemi - przypadek i czas.
15 lipca Br. W siedzibie Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego, biblioteki i centrum kultury języka niemieckiego, przy ul. Ogarnej 26 w Gdańsku odbyło się uroczyste zakończenie konkursu literackiego pt. "Czas i przypadek w stosunkach polsko - niemieckich". Temat konkursu nawiązywał do myśli niemieckiego filozofa J.G.Herdera (1744 - 1803) "Dwóch największych tyranów na ziemi - przypadek i czas". Konkurs na opowiadanie został przeprowadzony w 2 kategoriach językowych - w j. polskim i niemieckim. Do organizatorów konkursu, Centrum Herdera, wpłynęło 46 prac, w większości w języku polskim. Jury przyznało 5 nagród i 4 wyróżnienia.
Laureaci:
Za opowiadanie w języku niemieckim:
- I miejsce: Krzysztof Kłosowicz - Pt. "Przypadek i czas w stosunkach polsko - niemieckich"
Za opowiadanie w języku polskim:
- I miejsce: Joanna Wrycza - pt. "Przypadek i czas"
- II miejsce: Ryszard Lenc - pt. "Madami Chauchot"
- III miejsce: Krzysztof Arbaszewski - pt. "Dwa kufle"
Wyróżnienia przyznano za opowiadania w języku polskim:
- Krystian Czerwieński - "Milczące fosylie"
- Beata Igelska Beata - "Ta sama ziemia"
- Jerzy Roś - " Jak przekroczyłem Ren"
- Agnieszka Szygeda - "Mecz"
W opowiadaniach zgłoszonych do konkursu, autorzy często odwoływali się do zdarzeń z okresu II wojny światowej, które stały się punktem wyjścia do rozważań i refleksji o współczesnych relacjach między Polskami i Niemcami.
Na spotkaniu autorzy czytali nagrodzone opowiadania, a goście i jurorzy mieli okazję do zadawania pytań uczestnikom konkursu. W trakcie wieczoru literackiego wywiązała się żywa i ciekawa dyskusja o różnicach kulturowych narodów sąsiadujących ze sobą od wieków, ich wyobrażeniach i stereotypach narodowych. W dyskusji wyraźnie podkreślono fakt zbyt małej oferty na rynku księgarskim tłumaczeń literatury polskiej na język niemiecki i to zarówno klasycznej jak i współczesnej.
Wyróżnione i nagrodzone prace będą wkrótce opublikowane na stronie internetowej Centrum Herdera
www.herder.univ.gda.plWięcej informacji: dr Maria Żukowska,
tel. 3057317,
email:
herdcen@univ.gda.plwww.herder.univ.gda.plBeata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl